Long story short, izvodimo prvi tim da drži Letnju školu AI sa kursom prompt inženjeringa, ove godine na teren izlaze: Goran S. Milovanović, Phd | Chief AI Officer, smartocto | Owner, Data Kolektiv, Tamara Zavišić, LL.M. | Intermediate QA Consultant at ⋮IWConnect | AI Ethics | AI Compliance, i Milan M. Ćirković, Phd, ko-urednik i ko-autor “Global Catastrophic Risks” sa Nick Bostrom (autor “Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies”), i osnivač MiM škole fizike i matematike.
U šest (6) online sesija od po 2h, od 15. do 28. avgusta 2024, jednu izbornu (neobaveznu) sesiju u Python, i jedno ekstra predavanje sa Dr Milanom M. Ćirkovićem, praćenih diskusijama na Slack u realnom vremenu i dvonedeljnom podrškom vašim projektima posle završetka Letnje škole, predavaćemo teorijski uvod u savremenu veštačku inteligenciju (zahtevani nivo poznavanja matematike: sabiranje i oduzimanje, množenje i deljenje, stepenovanje), praksu veštine prompt inženjeringa (eng. Prompt Engineering) za najefikasniju upotrebu sistema kao što su ChatGPT, Anthropic Claude, Midjourney, i drugih, osnove etičkog okvira i pravne regulative sa posebnim osvrtom na posledice stupanja na snagu EU AI Act, i diskutovati potencijalne katastrofičke rizike od oslanjanja na AI sisteme, kao i očekivane društvene, ekonomske, i političke posledice uvođenja AI sistema u bliskoj budućnosti.
➡ Prvo o čisto pragmatičnim razlozima: da li ste znali da AI Act Evropske unije, koji je već stupio na snagu u 2024, a kome će svakako morati da se prilagodi i zakonodavstvo Republike Srbije, predviđa da je svaka organizacija ili firma koja će razvijati ili koristiti rešenja bazirana na veštačkoj inteligenciji 🔥 o b a v e z n a 🔥 da zaposlenima pruži adekvatno obrazovanje u AI tehnologijama? Citiramo AI Act (prevod na srpski jezik je naš):
[Article 4, AI literacy] Providers and deployers of AI systems shall take measures to ensure, to their best extent, a sufficient level of AI literacy of their staff and other persons dealing with the operation and use of AI systems on their behalf, taking into account their technical knowledge, experience, education and training and the context the AI systems are to be used in, and considering the persons or groups of persons on whom the AI systems are to be used.
Izvor: EU AI Act, CHAPTER I, Article 4, AI literacy
[Član 4, AI pismenost] Dobavljači i korisnici AI sistema dužni su da preduzmu mere kako bi, u najvećoj mogućoj meri, osigurali dovoljan nivo pismenosti u vezi sa veštačkom inteligencijom kod svog osoblja i drugih osoba koje se bave radom i korišćenjem AI sistema u njihovo ime, uzimajući u obzir njihovo tehničko znanje, iskustvo, obrazovanje i obuku, kao i kontekst u kojem će se AI sistemi koristiti, te uzimajući u obzir osobe ili grupe osoba na koje će se AI sistemi primenjivati.
Zbog ove činjenice i formalnog značaja ove vrste obrazovanja, svi polaznici Letnje škole AI 2024 sa DataKolektiv, kao i svih naših budućih sličnih treninga i obrazovnih programa, dobijaju sertifikat o pohađanju ovog programa na memorandumu DataKolektiv.
➡ A sad o suštinskim razlozima. Pa, evo ovako: Forbes prepoznaje dvanaest (12) novih zanimanja u eri generativne AI: AI Prompt inženjer (AI Prompt Engineer), Specijalista za generativni dizajn (Generative Design Specialist), Menadžer za ulazne i izlazne podatke u AI (AI Input And Output Manager), Revizor sadržaja za AI (AI Content Reviewer/Content Auditor), Trener za AI (AI Trainer), Inženjer za održavanje AI (AI Maintenance Engineer), Specijalista za sigurnost AI (AI Security Specialist), Instruktor za AI/Edukator za pismenost o AI (AI Instructor/AI Literacy Educator), Etički AI/Službenik za etiku AI (AI Ethicist/AI Ethics Officer), Službenik za usklađenost AI (AI Compliance Manager/AI Compliance Officer), Dizajner ličnosti AI (AI Personality Designer), Developer prilagođenih AI rešenja (Custom AI Solution Developer).
👾 Volite tehnologiju, ali vam je bilo mrsko da učite da programirate? Ok. Evo, sada računari komuniciraju na prirodnom jeziku i možete da im objasnite šta da rade kao što biste to objasnili kolegi ili prijatelju. Ni to nećete da naučite? - Pa slušajte, to će definitivno biti neka karijera u ma čemu dovoljno udaljenom od IT sektora…🖖
🤌 Konačno… Zato što prisustvujemo neviđenoj, pozitivnoj, tehnološkoj transformaciji čovečanstva i zato što je sve u vezi AI tako beskrajno zanimljivo!
🤜 Razumeti šta su kako i rade savremeni AI sistemi,
🤜 koji su biznis modeli koji koriste AI tehnologije danas,
🤜 kako se efikasno radi inženjering promptova odn. kako da maksimalno efikasno koristimo AI sisteme kakvi su ChatGPT, Anthropic Claude, Midjourney i drugi,
🤜 koji su značajni rizici povezani sa upotrebom ovih tehnologija,
🤜 kako izgleda pravni, regulatorni okvir EU AI Act koji će korisnici ovih sistema morati da zadovolje da bih ih koristili u poslu, i na kojim etičkim pretpostavkama ovaj okvir počiva,
i 🤜 koje su najznačanije društvene i političke posledice i promene koji nas očekuje usled široke primene savremenih AI sistema.
👉 Od 15. do 28. avgusta, kompletno online, rad je raspoređen u
👉 šest (6) Google Meet sesija sa Goranom S. Milovanovićem i Tamarom Zavišić u trajanju od po 2h svaka = 12h ukupno,
👉 jednu (1) Google Meet sesiju sa Milanom M. Ćirkovićem u trajanju 45 minuta + diskusija = 1h 15 minuta ukupno, te
👉 jednu (1) opcionu (neobaveznu) Google Meet sesija sa Goranom S. Milovanovićem o pristupu OpenAI ChatGPT klasi modela iz Python okruženja u trajanju od 2h = 2h ukupno; prema tome,
👉 totalno ulaganje u vremenu tokom Letnje škole AI 2024 koja traje dve nedelje je 12h + 1h 15 min + 2h = 15h i 15 minuta (nije uračunato vreme za samostalni rad polaznika čije je planiranje prepušteno vama - ali i tu možemo da pomognemo);
👉 radimo uz podršku na Slack kanalu škole u realnom vremenu (čitaj: odgovaramo na vaša pitanja veoma brzo),
👉 14 dana posle završetka škole pružamo podršku na posebnom Slack kanalu za vaše ideje i projekte,
👉 održavamo sync sastanke grupe polaznika sa predavačima i 1:1 sastanci po potrebi,
👉 i konačno, za sve koji mogu da se pridruže, organizujemo završni sastanak, zabavu, i ceremoniju zatvaranja škole u Beogradu.
I pored uvođenja dva nova modula - etičke smernice i EU regulativa, kao i diskusija globalnih katastrofičkih rizika od AI koju će pružiti Dr Milan M. Ćirković - odlučili smo da Letnju školu AI sa DataKolektiv ponudimo po istim (dakle ne EUR1000) cenama kao što nudimo našu ubedljivo najpopularniju AI & Prompt Engineering radionicu još od septembra 2023:
💶 450€ (studenti i nezaposleni)
💶 600€ (zaposleni, firme i organizacije)
Savremeni sistemi veštačke inteligencije su proizvodi modela i algoritama razvijenih u oblasti mašinskog učenja. Na kojim principima počiva mašinsko učenje? Kako uopšte uspemo da nateramo kompjutere da progovore na prirodnom jeziku? Minimalanim matematičkim aparatom (sabiranje, oduzimanje, množenje, deljenje, i možda stepenovanje) osnove treninga sistema mašinskog učenja i veštačke inteligencije objašnjava Dr Goran S. Milovanović. Goran je od 1993. godine proveo dvadeset godina u fundamentalnim istraživanjima upravo u oblastima kognitivnih nauka (distribuciona semantika) na kojima počivaju modeli kao što su ChatGPT i njegovi konkurenti Google Gemini, Anthropic Claude, i drugi.
Na temeljima Sesije01, korak po korak “rasklapamo” kako rade duboke neuronske mreže i konačno stižemo do objašnjenja kako modeli poput ChatGPT mogu da koriste prirodni jezik skoro kao ljudi. Ujedno upoznajemo i najdublje paradokse u radu ovakvih sistema, npr. činjenicu da sve to radi na minimalnom matematičkom aparatu, ili da uopšte ne razume šta je to “reč” na način na koji mi ljudi to razumemo! Predaje Dr Goran S. Milovanović.
U prve dve sesije, dakle, pružamo konceptualni pregled principa na kojima se zasnivaju svi generativni modeli za prirodni jezik. Razumevanje ovih principa je, međutim, veoma važno: omogućava nam da razumemo granice takvih tehnologija, da znamo šta, kako i zašto možemo da tražimo od njih, zašto “haluciniraju” i šta su “halucinacije”, koje su “emergentne osobine” takvih sistema, i više - šta očekivati od takvih tehnologija, a šta ne.
U Sesiji03 se potpuno fokusiramo na praksu i najnovija saznanja u veštini prompt inženjeringa:
Za sve primere ćemo koristiti ChatGPT i Anthropic Claude Sonnet modele. Ovaj praktičan deo nastave vodi Dr Goran S. Milovanović koji je sa svojim LABS timom u holandsko-srpskom startapu smartocto razvio prva rešenja u oblasti medijske analitike bazirana na generativnim AI rešenjima, oslanjajući se u velikoj meri upravo na efikasan inženjering promptova.
U Sesiji04 ćemo posvetiti pažnju razumevanju postojeći biznis modela u projektima koji se oslanjaju na AI tehnologije (AIaSS vs. DevsAI model) oslanjajući se na taksonomiju AI biznis modela koju je Dr Goran S. Milovanović uveo na svom keynote predavanju “Decoding AI Landscape: Business, Market Trends, and Risks” na Data Science Conference Europe 2023. Posebna pažnja će biti posvećena pregledu modela koji se mogu koristiti u ovakvim projektima odn. svim varijantama OpenAI ChatGPT klase, Anthropic Claude 3, Google Gemini, i Mistral, kao i proceni troškova i pitanju sklariranja ovakvih projekata.
Ova sesija će se baviti etikom veštačke inteligencije, objašnjavajući šta etika veštačke inteligencije podrazumeva i etičke principe koji bi trebalo da vode razvoj i upotrebu AI sistema od početka do kraja. Takođe ćemo diskutovati zakonodavne pristupe koje zemlje primenjuju za regulisanje veštačke inteligencije. Fokusiraćemo se na EU AI Act i obaveze koje postavlja za sve zainteresovane strane. Pored toga, istaknućemo regulatorne pristupe koje su usvojile druge zemlje širom sveta. Učesnici u obe sesije dobiće prateće materijale, uključujući prilagođenog chatbota, primere, reference, izvore i kontrolne liste koje će im pomoći da razvijaju i koriste veštačku inteligenciju etički i u skladu sa novim regulativama. Predaje Tamara Zavišić, LL.M., QA konsultant u AI, i osnivačica etik.ai koja se priključuje timu predavača DataKolektiv pošto je na ML Conference 2024 u Subotici ove godine održala predavanje “Ethical AI Development Framework” koje je pokrenulo ubedljivo najveću lavinu diskusije, pitanja, i sučeljavanja stavova na konferenciji!
U ovoj sesiji istražićemo uticaj veštačke inteligencije na društvo u celini, fokusirajući se na njene socijalne implikacije. Od kada je AI postala široko poznata sa uvođenjem ChatGPT-a, izazvala je mešovite reakcije. Diskutovaćemo o entuzijastičnom prihvatanju AI, ispitivanju potencijala za saradnju između ljudi i mašina, kao i o društvenim rezervama prema ovoj novoj tehnologiji. Takođe ćemo razmotriti uticaj veštačke inteligencije na politiku, zakon, demokratiju, tržište rada, ljudsku psihologiju i još mnogo toga. Ponovo je sa nama Tamara Zavišić, LL.M., QA konsultant u AI, i osnivačica etik.ai.
Za slušaoce koje privlači Python programiranje (neophodno je tek minimalno, Python 101 nivo poznavanje ovog programskog jezika), demonstriramo rad sa OpenAI API sa ChatGPT modelima:
Python sesiju, koja je izborna, vodi Dr Goran S. Milovanović, sa ogromnim iskustvom u primeni prompt inženjeringa i razvoju kompleksnih AI aplikacija u programskim jezicima Python i R.
Rečima Dr Milana M. Ćirkovića koji će nam se pridružiti na Letnjoj školi ove godine - jednog od vodećih svetskih eksperata u oblasti katastrofičkih rizika, čoveka koji je jedan od najinspirativnijih predavača koje smo imali prilike da slušamo na ovim prostorima, osnivač MiM škole fizike i matematike, i svakako jedan od vodećih srpskih naučnika svoje generacije:
“Javni prostor je ispunjen primerima senzacionalističkog zastrašivanja veštačkom inteligencijom, novim „baukom koji kruži svetom“. Dobrim delom sve je to već viđeno: plašenje natprirodnim bićima, alama i baucima, nesrećnim ženama optuženim da su veštice, sve te „moralne panike“ i „narodni odisaji“ zbog toga što nam „neko radi o glavi“, najave apokalipse, kraja sveta, „propasti planete za 12 godina“ i slični pojavni oblici masovne kulture straha. Nažalost, jedan deo naučne i tehnološke sfere se priključio na ovaj medijski trend, demonstrirajući tako na najširem nivou efekat „hvatanja u kolo“ (eng. bandwagon effect), a ne treba zanemariti ni zainteresovanost donatora i fondacija koji odjednom posvećuju ogromnu pažnju projektima koji već u naslovu sadrže sintagmu „AI rizik“, a do pre samo par godina su samu ideju generalne veštačke inteligencije ismevali kao sajberpank izmišljotinu. U tom kontekstu, ozbiljna analiza rizika je potisnuta duboko u drugi plan i njen glas se slabo čuje. Na ovom predavanju skiciraću četiri kategorije argumenata u prilog stanovištu da AI ne predstavlja izvor supstancijalnog rizika, već da je u onoj meri u kojoj postoji AI rizik isključivo instrumentalne prirode. Takođe ću pokušati da razjasnim u kojoj meri je obrazovno-medijsko-politički antropocentrički kartel direktno odgovoran za ovo najnovije raspirivanje (post)moderne kulture straha i paranoje vezane za AI.”
Milan je svoje predavanje nazvao: “Uglavnom bezopasni: zastrašivanje veštačkom inteligencijom i antropocentrički kartel.”
Završna sesija radionice sa Dr Milanom M. Ćirkovićem ne obećava manje od spektakla.
Konačno, kada 24. avgusta završimo sa radom na sesijama DataKolektiv Letnje škole AI 2024, pozvaćemo vas da nam se pridružite jednog od narednih dana u nekom opuštenom, dobro rashlađenom javnom prostoru u Beogradu, i uživate u jednom AI/Prompt inženjering izlasku, upoznavanju, i daljoj razmeni iskustava sa svim polaznicima i predavačima škole!
DataKolektiv nikada ne radi sa velikim brojem učesnika, jer tokom učešća u našim radionicama i kursevima personalizujemo rad prema vašim potrebama! Ovo garantuje da ćete provesti dovoljno vremena radeći sa nama i biti u mogućnosti da uživo i online diskutujete sva pitanja koja imate, razmenjujete ideje sa nama koji možemo da vam odgovorimo savetom - ako to želite. Nakon završetka radionice, bićemo dostupni za besplatne online konsultacije narednih četrnaest (14) dana, za sva pitanja koja imate ili primere upotrebe koje želite da testirate. DataKolektiv godinama radi sa ovom metodologijom, što nam omogućava da se maksimalno i precizno posvetimo svakom učesniku prema njegovim potrebama!
Dr. Goran S. Milovanović. Studirao je matematiku, filozofiju, i psihologiju na Univerzitetu u Beogradu i Njujorškom univerzitetu (NYU), sa doktoratom iz psihologije u oblasti kompjutacione kognitivne psihologije. Programer od svoje desete godine od osnovne škole saradnik kompjuterskih časopisa u ex-Yu, objavio je svoj prvi naučni rad u oblasti psihološke semantike i memorije sa dvadeset godina. Sarađivao je sa vodećim svetskim kognitivnim naučnicima i objavljivao radove citirane u Stevens’ Handbook of Experimental Psychology. Ima višegodišnje iskustvo u analitici i mašinskom učenju na nekim od najvećih svetskih sistema podataka na svetu (Wikidata), i bio je član programskih komiteta za evropske konferencije o nauci o podacima kao specijalista za programski jezik R. Gostovao kao predavač u oblasti Data Science na mnogobrojnim konferencijama i meet-ups evropskih Data Science grupa (Milano, Berlin, Budimpešta…). Ko-urednik je i ko-autor nekoliko knjiga u oblasti onlajn ponašanja, stavova prema Internetu, socijetalnim posledicama razvoja informacionih tehnologija. Keynote predavač na svetskim Web (Webit, Sofija 2023) i Data Science (Data Science Conference Europe 2021, 2023) konferencijama. Radi kao Chief AI Officer u srpsko-holandskom startapu smartocto gde vodi LABS tim zadužen za analitiku i razvoj rešenja mašinskim učenjem i AI tehnologijama. Kao individualni konsultant, u saradnji sa američkim obrazovnim startup-ovima i DataKolektivom, edukovao je veliki broj početnika i profesionalca u oblasti Data Science i mašinskog učenja. Osnivač je i predsednik asocijacije profesionalaca u analitici, mašinskom učenju, i veštakoj inteligenciji MAŠINERIJA. Više o njegovom životnom i profesionalnom putu možete saznati iz skorijeg gostovanja na podkastu Pojačalo.
Tamara Zavišić, master je prava, obavlja ulogu konsultanta u sektoru informacionih tehnologija u IWConnect, gde se fokusira na testiranje aplikacija zasnovanih na veštačkoj inteligenciji, sa naglaskom na funkcionalnost, etiku i pravnu usklađenost. Kombinovanjem akademskog znanja i praktičnog iskustva u IT sektoru, Tamara primenjuje multidisciplinarni pristup u svom radu. Njena istraživanja se fokusiraju na veštačku inteligenciju, posebno na njene društvene implikacije. Aktivno analizira etičke i pravne aspekte AI kroz proučavanje nacrta zakona, usvojenih akata i relevantnih standarda. Razvija Okvir za etički razvoj veštačke inteligencije, osiguravajući integraciju etičkih principa u sve faze razvoja AI sistema, dok pruža podršku kompanijama u njihovom usklađivanju sa novim regulativama. Kao panelista i predavač učestvovala je na događajima poput “Etički izazovi novih tehnologija: ChatGPT i obrada prirodnih jezika”, “Ethical Implications of AI”, Konferenciji mladih pravnika, ZINC 2024, Trendit, ML Conference, i REBEC 2024. Osnivačica je etik.ai, kompanije koja redefiniše standarde AI etike i regulacije, teži da postane vodeći edukator i konsultant za AI etiku i usklađivanje, motivišući kompanije da posluju s integritetom. Tamara pokazuje da biznis i etika mogu ići zajedno, kreirajući održive i odgovorne poslovne prakse.
Dr Milan M. Ćirković. Naučni je savetnik Astronomske opservatorije u Beogradu. Odbranio je doktorat iz fizike na Državnom univerzitetu Njujorka u Stoni Bruku (SAD) 2000. godine, gde je prethodno magistrirao iz geo-nauka 1995. godine. Njegovi glavni istraživački interesi su u oblastima astrobiologije (kvantifikacija nastanjivosti, galaktička nastanjiva zona, tehnosignature), istorije i filozofije nauke (antropička načela, filozofija kosmologije) i analize rizika (globalni katastrofički rizici, bioetika rizika, selekcioni efekti). Ko-uredio je antologiju Global Catastrophic Risks (Oxford University Press, Oxford, 2008), koja je izuzetno pozitivno ocenjena i predstavljena u brojnim svetskim naučnim glasilima. Objavio je do sada 5 monografija (najnovija je The Cosmic Microwave Background: Philosophical and Historical Aspects of Heterodoxy, Cambridge University Press, 2023, u produkciji) i oko 200 naučnih, stručnih i preglednih radova u istraživačkim časopisima i zbornicima, kao i preko 350 eseja, popularno- naučnih i novinskih tekstova. Preveo na srpski više naučnopopularnih knjiga, uključujući naslove Ričarda Fajnmena, ser Rodžera Penrouza i Pola Dejvisa. Održao je više od 500 popularnih predavanja u najrazličitijim prilikama i ustanovama, od Istraživačke stanice Petnica, do brojnih fakulteta. Od 2003. do 2014. godine predavao je na Departmanu za fiziku Univerziteta u Novom Sadu.
Kompletni materijali sa radionice će biti podeljeni, uključujući:
🫴 Uvod u generativnu AI (prezentacija)
🫴 Konceptualni pregled GPT arhitekture modela (prezentacija)
🫴 Biznis modeli u AI (prezentacija)
🫴 Etika i regulativni okviri AI sistema (prezentacija)
🫴 Očekivane društvene i ekonomske posledice AI sistema (prezentacija)
🫴 Pregled svih postojećih OpenAI GPT modela, objašnjenja njihovih primena (HTML notebook)
🫴 Detaljni materijali o prompt inženjeringu (praktično sve što je trenutno poznato o prompt inženjeringu, HTML notebook)
🫴 Kompletan pregled postojećih online resursa za bolji prompt inženjeringu, od uvodnih do stručnih materijala (HTML notebook)
🫴 Kompletne liste za čitanje i video materijali za dalji rad i učenje (HTML notebook)
🫴 Tri kompletna Python notebook za obuku u radu sa OpenAI API (Jupyter notebook)
Contact: hello@datakolektiv.com
Impressum
Goran Milovanovic PR Data Kolektiv, Breza 4/7, ČUKARICA-BEOGRAD
11000 Beograd, Republika Srbija, ID(APR):64498339, TIN:109890695